Recenzja ASUS ProArt PA32U Recenzja profesjonalnego monitora 4K HDR

Asus ogłosił premierę nowego dodatku do serii ProArt na targach CES 2017, ale ponad sześć miesięcy później potężny monitor 4K HDR Asusa nadal nie jest dostępny w sprzedaży. Producent opublikował jednak wystarczająco dużo informacji, aby sugerować, że PA32U będzie miał wszystkie odpowiednie narzędzia do obsługi wymagań profesjonalnych użytkowników z najwyższej półki. Asus ProArt PA32U jest skierowany do profesjonalnych filmowców, montażystów wideo, grafików i fotografów, którzy potrzebują monitora 4K HDR do tworzenia treści wizualnych na najwyższym poziomie. Aby było jeszcze lepiej, PA32U został wyposażony w funkcje HDR i podświetlenie z 384 strefami LED. Zebraliśmy wszystkie informacje o nadchodzącym monitorze Asus high-end 4K HDR, których możesz potrzebować.

ASUS PA32U 4K HDR Monitor Plusy i minusy

ZALETY

  • Natywna rozdzielczość 4K
  • Obsługuje treści HDR
  • Technologia kropek kwantowych
  • Standardy kolorystyczne Rec2020

Wady

  • Tylko częstotliwość odświeżania 60 Hz
  • Wysoka cena

Jakość konstrukcji monitora ASUS PA32U 4K HDR

asus-pa32u-4k-hdr-profesjonalny-monitor

Jako jeden z wiodących producentów monitorów na rynku, Asus jest powszechnie znany z dostarczania monitorów, które łączą styl z wysokim poziomem funkcjonalności. Asus ProArtPA32U to krok w tym samym kierunku, ponieważ ma pięknie wyglądać w każdym otoczeniu.

1.Styl Projekt

Ten elegancko zaprojektowany 32-calowy monitor 4K jest idealny do wyświetlania z wieloma obrazami i z podzielonym ekranem. Producent nie ujawnił jeszcze prawdziwych wymiarów monitora, ale sądząc po dość długiej przekątnej i cienkich ramkach można śmiało powiedzieć, że Asus ProArt PA32U zajmie całkiem sporo miejsca na biurku. Monitor 4K HDR będzie wyposażony w mocną podstawę, która jest w stanie pomieścić dodatki i jego pozornie ciężką obudowę.

ProArt32U będzie miał nowoczesny i wytrzymały wygląd z cienkimi ramkami, które działają jako idealna rama dla bardzo szczegółowych obrazów, które ten monitor 4K jest w stanie wyświetlić. Więcej szczegółów dotyczących wyglądu PA32U powinno być dostępnych w miarę zbliżania się daty premiery.

2.Porty i Łączność

Z dostępnych publicznie informacji jasno wynika, że ​​łączność jest obszarem, w którym PA32U zabłyśnie. Portowi HDMI i Display Port towarzyszyć będzie port Thunderbolt 3 USB-C i koncentrator USB 3.1 Gen 2, które umożliwią monitorowi Asus 4K HDR połączenie z wieloma różnymi urządzeniami. Tak szeroka gama opcji łączności oraz duża liczba portów sprawi, że monitor spełni potrzeby najbardziej wymagających użytkowników.

Funkcje i wydajność monitora ASUS PA32U 4K HDR

PA32U będzie jednym z pierwszych monitorów 4K HDR na rynku i jako taki przyciągnie uwagę wysokiej klasy profesjonalistów, którzy poszukują najnowszych technologii, które mogą umożliwić im tworzenie zapierających dech w piersiach treści.

1.Wyświetlacz

Chociaż nie ma jeszcze oficjalnych informacji, zakłada się, że PA32U będzie miał panel typu IPS, któremu towarzyszy technologia kropek kwantowych, która pozwoli osiągnąć poziom jasności do 1000cd/m2. Ponadto ekran PA32U będzie miał podświetlenie, które obejmuje 384 strefy LED i obsługuje lokalne przyciemnianie. Nadchodzący model ProArt będzie miał natywną rozdzielczość 4K UHD i proporcje 16:9. Jednak nadal nie jest jasne, czy częstotliwość odświeżania pozostanie na poziomie 60 Hz. Funkcja High Dynamic Range znacznie poprawi zakres kolorów monitora, co jest bardzo ważne dla użytkowników pracujących z obrazami. Być może największym minusem Asusa ProArt PA32U jest niska gęstość pikseli, ponieważ szacuje się, że będzie ona wynosić zaledwie 138ppi.

2.Jakość obrazu

Przy maksymalnej rozdzielczości aż 3840 X 2160 trudno sobie wyobrazić, że jakość obrazu na Asus ProArt PA32U będzie niczym niesamowita. Aby było jeszcze lepiej, producent ogłosił, że ich nadchodzący monitor 4K HDR będzie w stanie odtworzyć 85% przestrzeni kolorów Rec2020, co odróżnia nadchodzący model ProArt od innych monitorów 4K w podobnym przedziale cenowym.

Co więcej, PA32U będzie miał 100% pokrycie gamy kolorów sRGB, 99.5% przestrzeni kolorów Adobe RGB i 95% DCI-PC3, co czyni go doskonałym wyborem dla wszystkich użytkowników, którzy potrzebują monitorów zapewniających piękne i żywe zabarwienie. W przeciwieństwie do większości monitorów, które przechowują parametry kolorów na komputerze, PA32U może przechowywać parametry kolorów lokalnie na chipie IC monitora za pomocą technologii kalibracji Asus ProArt. Technologia pozwala użytkownikom na ręczną regulację kolorów i łączenie PA32U z różnymi urządzeniami bez konieczności ponownej kalibracji monitora. Ta funkcja jest szczególnie ważna dla tych użytkowników, którzy często pracują zarówno z platformami Mac OS, jak i Windows.

Chociaż Asus ProArt PA32U oczywiście nie jest monitorem do gier, wszystko wskazuje na to, że dobrze poradziłby sobie z grami wideo, które mają wymagającą grafikę. Informacje o opóźnieniu wejścia i czasie reakcji monitora nadal nie są udostępniane publicznie. Poprzednie modele z serii ProArt borykały się w tej dziedzinie i dopiero się okaże, jak bardzo Asus będzie w stanie poprawić w tym aspekcie.

Wnioski

Chociaż oficjalna cena tego monitora 4K HDR jest wciąż w sferze spekulacji, większość szacunków umieszcza go w przedziale cenowym od 1700 do 2000 USD. Jest to monitor przeznaczony dla profesjonalistów zajmujących się fotografią i wideo, którzy potrzebują szerokiej gamy kolorów i bardzo szczegółowych obrazów, i jako taki jest idealnym wyborem dla użytkowników, którzy mogą maksymalnie wykorzystać potencjał PA32U. Jednak użytkownicy, którzy chcieliby streamować filmy z Netflix lub grać w najnowsze gry wideo, prawdopodobnie znajdą monitor 4K, który lepiej nadaje się do takich celów

Asus wciąż nie podał daty premiery swojego nadchodzącego dodatku do serii ProArt, ale Asus ProArt PA32U ma trafić na rynki w drugiej połowie 2017 roku. Jednak PA32U będzie jednym z najlepszych monitorów 4K HDR na rynku, kiedy trafi na rynek i będzie wart każdego grosza jego wartości rynkowej.